2013 m. sausio 30 d., trečiadienis

Įdaryta lydeka


Ne desertai šiame bloge lankosi labai retai, o Soviet Union style receptai lankosi dar rečiau. Tačiau karts nuo karto, ypač kai yra laisvo laiko, man užplaukia išmėginti kažką niekada nemėginto. Tiesą sakant žuvis man nėra svetimas dalykas nuo pat vaikystės. Aš moku žvejoti, man negaila mirštančių žuvyčių, o dažniau ir atvirkščiai visi juokias, kai ištraukus iš vandens lydį skubu jam vožtelt per makaulę, kad neiššoktų iš valties. Šį kartą nustebusi lydeka žiūri savo spanguoline akim tiesiai į Jus.


Reikės:

apie 2-2,5 kg lydekos
4 riekelių mielinio batono
~250 ml pieno
1 kiaušinio
1 didelės morkos
1 didelio svogūno
druskos
juodųjų pipirų
kvapniųjų pipirų
malto muskato

Paruošimas:

Lydeką nuskusti, dėti ją ant didelės lentos, įpjauti odą ratu ties ta vieta kur baigiasi galva. Tuomet atsargiai kaip rankovę reikia nuimti visą žuvies odą. T.y. peilio pagalba pjauname odą nuo mėsos ir po truputi nurenginėjame lydeką. Pasistenkite neįpjauti odos ir nepridaryti joje skylių, o odą nuimti taip, kad ant jos neliktų daug mėsos. Ties uodega odos nenuiminėti ir toje vietoje kaulą nupjauti. Taip gausis tokia žuvies rankovė su gale kyšančia uodega. Šioje vietoje aš užsimoviau žuvies odą ant rankos ir vizginau uodegą. Tarkim aš tikrinau, ar nėra skylių odoje. Jeigu įpjovėte odą, toje vietoje teks susiūti. Aš siūti nemoku, todėl labai stengiaus neįpjauti. Nuimtą odą atidedame į šalį. Nuo likusios mėsos atskiriame visas žarnas, iš galvos išimam žiaunas ir atidedam galvą į šoną. Likusią mėsą praplauname. Tada pats sunkiausias etapas - taip atskirti odą nebuvo sunkiausias etapas. Visą mėsą reikia iškaulinti, su peiliu pjauti, tada rankom tikrinti ar nėra kaulų, taip iškaulinti visą žuvies mėsą. Žuvies filė labai minkšta, todėl nors kiti sako reikia malti, aš tiesiog sukapojau su peiliu iki vientisos masės. Taigi paruoštą mėsą dedame į dubenį ir atidedame į šalį. Puode pašildome pieną, suberiame batoną, viską išmaigome iki vientisos masės ir atvėsinam iki kambario temperatūros. Tuomet smulkiai supjaustome morkas ir svogūną ir viską pakepam keptuvėje. Aš iškepus dar šiek tiek sutryniau blenderiu. Morkų ir svogūnų masę taip pat atvėsinkite iki kambario temperatūros. Taigi maišome įdarą - į dubenį dedam pieno ir batono masę, morkų ir svogūnų masę, sukapotą žuvį, mušam kiaušinį, sudedam visus prieskonius ir druskos tiek, kad jaustųsi sūrumas. Viską gerai išmaišome. Imame žuvies odą ir į ją kemšame įdarą, viską gerai prikemšam, kad neliktų oro tarpų. Prikimšus galvą dėti ten kur biologiškai ji ir buvo, tiesiog užmaukite odos galą ant galvos. Nors sako reikia siūti aš siūti nemoku, o ir nelabai buvo ten ką prie ko siūti. Taigi turime paruoštą lydekaitę. Imame kepimo skardą, ištriname ją aliejumi, dedame lydeką, ištriname aliejumi ir lydeką. Tuomet pasmaigstom jos odoje daug daug skylučių, pradžioje su adata, vėliau pakepus apie 10 min su kokiu nors didesniu daiktu  - aš pasmaigsčiau su temperatūros matuokliu. To reikia tam, kad oda nesutrūktu. Mano šiek tiek įtrūko toje pusėje, kur patingėjau pridaryt skylučių. Taigi taip paruoštą žuvį dedame į iki 170 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepam valandą. Mano bent jau buvo iškepus po valandos.


Skanaus! 

Šaltinis: čia


2013 m. sausio 27 d., sekmadienis

Sniego ledai

Na aš maniau vaikystėj su sniegu jau nuveikiau viską. Ir paslidinėjau ir nulipdžiau besmegenį, net gi paragavau ar skanu. Bet niekada ir į galvą nešovė pasigaminti sniego ledų. Na man tai be galo keistai atrodo pilnas dubuo sniego, tačiau kiek skaičiau atsiliepimų, krūva žmonių teigia - taip tai mūsų vaikystės ledai, gamindavome juos kiekvieną žiemą. 


2013 m. sausio 25 d., penktadienis

Kapučino tortas

Pagaliau aš savo rogėse, pagaliau tortai, pagaliau žodžiai liejasi laisvai. Nežinau, kas man daros kai į blogą keliu ne tortų receptus, tačiau aš prarandu amą. O apie tortus visada yra ką papasakot. Tarkim šis tortas. Planavau jį kepti per savo gimtadienį, vėliau per Kalėdas, galiausiai taip ir neišsikepiau. O šiandien vėl atsidariau savo paraštę su šio torto receptu ir galvoju, matyt jau metas. Taigi, galiu drąsiai teigti, aš jau seniai buvau atradus ką skanesnio. Kai panardinau kavą į kaistančią grietinėlę, įpyliau cukraus...tuo momentu norėjos visus tuos 750 ml su šaukštu ir išsrėbti. Bet aš žinoma susilaikiau. Tuo momentu iš svetainės pradėjo sklisti šūksniai - kas ten taip skaniai kvepia? Kurie nesiliovė tol, kol grietinėlė vėso ant palangės. Tik patarimas - naudokite tikrai kokybišką kavą. Ir kokybiška kava tai ne ta iš pakelio už 10 litų parduotuvėj. Nepasididžiuokit ir nusipirkit kavos pupelių bei susimalkite patys. Ir dar, manau čia tiktų tik nerūgšti kava, su lengvu riešutų prieskoniu (ne aromatizuota). Tiesiog nepatikėsit, bet atradau kokia yra skanaus torto paslaptis. Tai kokybiški produktai. Ypač pagrindinės sudedamosios dalys, ypač šokoladas ir ypač kakava. Dar šiek tiek apie labai aktualų klausimą. Kiek laiko trunka šio torto gamyba? Patarimas - biskvitą ir kremą pasiruoškite iš vakaro, kitą dieną nebus kas veikti. Vakare taip pat tiesą sakant nebus kas veikti, kol keps biskvitas pasigaminsite pertepimą, o šis per naktį atvės ir viskas. Tiesą sakant tai vienas iš lengviausių ir skaniausių mano mėgintų tortų. Taip, kad rišamės prijuostes ir gaminam.



Reikės (24 cm skersmens apvali forma):

Tešlai:
8 kiaušiniai
160 g. cukraus
130 g. miltų
30 g. kakavos

Pertepimui:

750 ml plakamosios grietinėlės
200 g. balto šokolado*
120 g. cukraus
2 a.š kavos

*Princas ir Karūna netinka, jie blogos kokybės ir šokoladą sutraukia. T.y. juose per mažai kakavos sviesto. Ir niekaip negaliu atsiminti, kiek gi jo turi būti todėl tik galiu pasakyt, kad aš naudojau Schogetten.

Paruošimas:

Biskvitui atskirti trynius nuo baltymo. Viename dubenyje išplakti trynius su cukrumi, plakti apie 5 min, kol suputos ir cukrus ištirps. Tuomet kitame dubenyje suplakti baltymus. Baltymų masę sudėti į trynių masę ir palengva nemarmaluojant lengvais judesiais šiek tiek sumaišome tarpusavyje. Tuomet kitame dubenyje sumaišome miltus su kakava ir supilam mišinį į kiaušinių plakinį. Dabar jau viską atsargiai išmaišome iki vienalytės masės, tačiau taip atsargiai, kad neišmakaluotume baltymų. Taigi paruoštą tešlą pilame į kepimo formą ir kepame apie 20 min iki 160 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Iškepus visiškai atvėsiname ir supjaustome išilgai į 3 dalis.

Kremui:

Grietinėlę supilame į puodą nesvylančiu dugnu. Ją pradedame kaitinti ant vidutinės ugnies. Tuomet įdomioji dalis. Į grietinėlę reikia panardinti kavą, bet taip, kad joks grūdelis į tą grietinėlę nepakliūtų. Todėl čia reikia susigalvoti ką naudoti. Ar tai būtų labai tankus arbatos sietelis, ar kavos filtras, per kurį kava galėtų prasiskverbti į grietinėlę, bet ne grūdeliai. Aš naudojau kavos filtrą. Panardinau jį, pamakalavau šaukšteliu, palaikiau, kol grietinėlė įgavo kreminį atspalvį (apie 1-2 min.). Filtrą su kava reikia panardinti kai grietinėlė jau šiek tiek įkaista. Tačiau aš neleidau jai kunkuliuoti ir užvirti. Visuomet laikiau ant ribos. Išėmus kavą, į grietinėlę suberiame cukrų ir lengvai išmaišome. Tuomet į grietinėlę po truputi nuolat maišant su šluotele, kad tirpstantis šokoladas nenusėstų ant dugno berti šokoladą. Svarbiausia įmaišant šokoladą nemaskatuokite neplakite, o lengvai maišykite. Kuomet subersite visą šokoladą ir šis ištirps, nuimkite grietinėlę nuo ugnies ir supilkite į švarų, sausą indą. Grietinėlę pradžioje atvėsinkite kambario temperatūroje, vėliau statykite į šaldytuvą. Geriausia per naktį. Gali būti, kad vėstant paviršiuje susidarys šiokia tokia plėvelė, ji lengvai pamaišius su šluotele dingsta. Atvėsusi grietinėlė bus sutirštėjusi. Beliks išplakti iki standumo. 

Surinkimas:

Imti vieną biskvito lakštą, dėti jį ant lygaus paviršiaus, tepti 1/3 grietinėlės masės, taip sluoksniuoti kol baigsis biskvitai. Tuomet su likusiu 1/3 kremo aptepti viršų ir šonus, išlyginti kraštus ir jei liks kremo dar ir padailinti su konditeriniu švirkštu. Prieš patiekiant palaikykite apie 3 valandas šaldytuve. Geriausia palikti per naktį. Tortas sutvirtės, o skonis taps vientisesnis.




Skanaus!

Šaltinis: čia


2013 m. sausio 23 d., trečiadienis

Cinamoninės bandelės su moliūgų tyre

Vis gi akylesni blogo lankytojai turėjo pastebėti, kad iki šiol buvau įkėlus 39 desertų įrašus, ir tarp tų įrašų nėra nei vieno bandelių recepto. Kodėl? Visą dieną mane kankino šitas egzistencinis klausimas, kodėl aš kepu tiek daug tortų ir pyragų ir net keksiukų, bet niekada nekepu bandelių? Na vienas iš galimų atsakymų tas, kad aš jas retai valgau. Bet čia kažkas daugiau. Bandelės turbūt nėra mano stichija. Man labiau patinka šokoladas ir tortai, papuošimai, kažkas įdomesnio ir nematyto, receptai kur galima ,,pažaisti''. O kas nematė cinamoninių bandelių? Visi jas matė, ragavo. Ir kas antras greičiausiai moka išsikepti. Štai kodėl į mano virtuvę taip retai užklysta bandelės. Čia kaip kokie kotletai, sriuba su makaronais, kiti dalykai kurie į mano blogą neužklysta, nes aš preziumuoju, kad visi žino kaip tai pasigaminti, visi matė ir ragavo. Tačiau šį kartą išimtis iš taisyklės, nes ir pati taisyklė su išimtimi. Nežinau kaip jūs, bet aš nebuvau ragavus cinamoninių bandelių į kurių tešlą įeina moliūgų tyrė. Ką ta tyrė duoda? Spalvą! Bandelės ryškiai geltonos, minkštos, o moliūgų skonio nesijaučia. Gerai tai ar blogai? Priklauso nuo to mėgstat moliūgą ar nelabai, nes mūsų virtuvėje tik įsmeigus peilį į moliūgą iš visų pusių pasigirsta klausimas - ir ką čia su šituo dabar darysi? Kadangi moliūgų mėgėjų pas mane kaip supratot nedaug, šiandien eksperimentas - ar kas atspės, kad bandelių tešloj yra moliūgo?




Reikės:

Tešlai:

1 pakelio sausų mielių
1/4 st. šilto vandens
1 a.š cukraus
1/2 st. moliūgų tyrės
1/4 st. riebios grietinėlės
žiupsnelis druskos
1 kiaušinis
1/4 st. tirpinto sviesto
1/4 st. cukraus
1 a.š. vanilinio cukraus
4 1/4 st. miltų

Įdarui:

5 v. š. tirpinto sviesto
3/4 st. rudo cukraus
1/4 st. balto cukraus
2 v. š. cinamono

Sviesto formai patepti
Aliejaus dubeniui patepti

Paruošimas:

Į  dubenį suberti mieles, užpilti šiltu vandeniu, įdėti šaukštelį cukraus ir viską išmaišius palikti mieles pabrinkti apie 10 min. Tuomet pilti moliūgų tyrę, grietinėlę, sviestą, cukrų, druską, vanilini cukrų, mušti kiaušinį, viską išmaišyti. Berti miltus, pradžioje maišyti vėliau minkyti. Tešlą išminkyti iki vienalytės elastingos masės ir patepus dubenį bei pačią tešlą šlakeliu aliejaus palikti kilti apie 1-1 1/2 h. Kol tešla kyla sumaišyti indelyje dviejų spalvų cukrų ir cinamoną. Išlydyti sviestą. Tešlai pakilus dėti ją ant miltuoto paviršiaus, ir iškočioti apie 0,5 cm storio stačiakampį. Tešlą išskyrus kraštus aptepti sviestu, ant sviestu išteptos tešlos tolygiai suberti paruoštą cukraus ir cinamono mišinį. Viską atsargiai suvynioti į ritinį. Tuomet supjaustyti skersai į apie 16 dalių ir dėti bandeles į sviestu gerai išteptą formą, paliekant šiokius tokius tarpus. Sudėjus visas bandeles dar kartą kildinti apie 45 min. Tuomet pašauti į iki 175 laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepti apie 30 min.

Skanaus!




Šaltinis: čia

2013 m. sausio 18 d., penktadienis

Riešutinis pyragas su rūgščiu pertepimu

O dievulėliau kiek laiko aš čia nieko nerašiau, visą mėnesį! Kai kurie turbūt spėjo visai pamiršti mano blogą, o kai kurie vis parašo ragindami įkelti ką nors naujo. Nors visą mėnesį neįdėtas nei vienas receptas tai toli gražu nereiškia, jog nieko negaminau. Buvo keli tortai, buvo iš tiesų ir skanesnių dalykų, kurie verti savo vietos bloge, bet aš jų nenufotografavau. Gerai bent tiek, jog tuos patiekalus gaminu gana dažnai, todėl dar būtinai įkelsiu. Ypač dėmesio vertas receptas tai makaronai su lašiša, grietinėlės padaže, su vyšniniais pomidorais ir bazilikais. Šį receptą pažadu įkelti na bent jau iki šio mėnesio pabaigos. 
O dabar žinoma apie saldumynus. Saldumynų receptų būna įvairių. Juos galima lyginti pagal sudedamąsias dalis, gaminimo technologijas, laiką sugaištą virtuvėje ir net gi, pagal nešvarių indų kiekį baigus gaminti desertą. Kažkodėl dažnai atrodo jeigu paskutiniai du vertinimo kriterijai yra gan ryškūs tai desertas tikrai bus skanus. Tačiau anaiptol kartais užtenka 15 min darbo ir 2 dubenų, o rezultatas puikus. Taigi daug nesiplečiant šį kartą išsikepiau riešutinį pyragą, kuris yra sunkus ir drėgnas, be to ir saldus, todėl puikiai dera perteptas su rūgščia uogiene. Tai gali būti slyvienė, spanguolių uogienė ar kita jūsų mėgstama rūgšti uogienė. Pyragas tikrai lengvai ir greitai pagaminamas, o skonis ir išvaizda sudaro apgaulingą įspūdį, kad jūs nežinia kaip stengėtės ir daug laiko užgaišote. Todėl jeigu skubate, receptas kaip tik jums. 




Reikės:

6 kiaušinių
225 g. sviesto
280 g. cukraus
170 g. maltų migdolų
85 g. miltų

Pertepimui:

rūgščios uogienės


Paruošimas:

Minkštą sviestą suplakti su cukrumi, kitame dubenyje maltus migdolus sumaišyti su miltais. Į dubenį su sviestu mušti vieną kiaušinį viską gerai išplakant, dėti 1/6 dalį miltų ir migdolų mišinio, vėl gerai išplakti. Taip kartoti visus likusius 5 kartus, t.y. mušti kiaušinį plakti, dėti 1/6 miltų mišinio, vėl plakti. Kuomet viską įplaksite tešlą reikia padalini į dvi dalis ir kepti dviejuose atskiruose kvadratiniuose ar apvaliuose induose. Aš kepiau dvejose 24 cm skersmens apvaliose formose. Kepti reikia apie 15-20 min. iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Iškepus pyragams juos visiškai atvėsinkite. Tuomet vieno pyrago viršų aptepkite uogiene, ant jo dėkite kitą pyrago lakštą, viską šiek tiek prispauskite ir iš karto galite serviruoti. Aš išsiviriau slyvienės, ja pertepiau pyragą, serviruojant apibarsčiau cukraus pudra, bei uždėjau kelias slyvaites ant viršaus.

Skanaus!

Šaltinis: Lino Samėno Virtuvės knyga.